KOVO MĖNESIO ŠILUMOS SĄSKAITAS MAŽINS VALSTYBĖS KOMPENSUOJAMAS PVM TARIFAS

2022 m. kovo 17 d. Lietuvos Respublikos Seimas priėmė Pridėtinės vertės mokesčio (PVM) įstatymo pakeitimus, kuriais nutarta centralizuotai teikiamai šilumos energijai laikinai iš Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto kompensuoti 9 proc. PVM  už šilumos energiją ir karštą vandenį.

Gyventojai už gyvenamųjų patalpų šildymą ir karštą vandenį PVM nemokės, tai kompensuos valstybė. Kompensacija bus taikoma išrašytoms sąskaitoms nuo 2022 m. sausio 1 d. iki balandžio 30 d.

Gyventojus pasieksiančios kovo mėnesio šilumos sąskaitos bus mažesnės, kadangi bus išskaičiuota 9 procentų PVM kompensacija už š. m. sausio, vasario ir kovo mėnesius.  Kovo mėnesio sąskaitose  gyventojai matys papildomas eilutes, kuriose bus nurodyta už kiekvieną jau praėjusį mėnesį pritaikyta PVM kompensacijos suma. Bendra pritaikytų PVM kompensacijų suma Jonavos rajono savivaldybės gyventojams už tris mėnesius – 237 216 eurų.

PVM kompensacija nebus taikoma visai sąskaitai, o tik šildymo ir karšto vandens paslaugoms, kurių PVM tarifas buvo 9 procentai.

Š. m. kovo mėnesio vidutinė lauko oro temperatūra siekė +1,8 0 C šilumos ir buvo kiek aukštesnė, lyginant su vasariu, kuomet vidutinė mėnesio temperatūra buvo +1,4 0 C šilumos.

Šilumos kaina (be PVM) gyventojams kovo mėn. – 7,54 ct/kWh ( lyginant su vasario mėn. kaina – 6,81 ct/kWh) - brango 11 procentų.

Daugiabučiuose namuose kovo mėn. vidutinis mokėjimas už šilumą 1 m² ploto šildymui  - 0,99 Eur,  vasario mėn. buvo  – 0,90 Eur.

Tipiniuose senos statybos neapšiltintuose daugiabučiuose vidutinis mokėjimas už 1 m² ploto šildymą būtų – 1,30 Eur. 50 kv. metrų ploto buto savininkui šildymas neapšiltintuose daugiabučiuose kovo mėnesį vidutiniškai kainuotų apie 65 eurus, vertinant, jog butas vidutiniškai suvartojo apie 790 kWh (15,8 kWh/1 m2) šilumos. Bet pritaikius valstybės kompensuojamą 9 procentų PVM tarifą už šių metų sausį, vasarį ir kovą, vidutinis mokėjimas sieks apie 49 eurus. Vasarį tam pačiam plotui apšildyti vidutiniškai prireikė apie 815 kWh (16,30 kWh/1 m2), o vidutinės sąskaitos už šilumą sudarė apie 61 eurą.

Mažiausiai energijos naudojančiuose renovuotuose daugiabučiuose vidutinis mokėjimas už 1 m² ploto šildymą būtų - 0,80 Eur.  50 kv. metrų ploto buto šildymui kovą vidutiniškai suvartota apie 490 kWh (9,8 kWh/1 m2). Čia mokėjimai už šilumą mažiausi - apie 40 eurų. Pritaikius PVM tarifo kompensaciją už praėjusių trijų mėnesių laikotarpius, vidutinis mokėjimas sieks tik apie 30 eurų. Vasarį tam pačiam plotui apšildyti vidutiniškai prireikė apie 492 kWh (9,84 kWh/1 m2), o vidutinės sąskaitos už šilumą sudarė apie 37 eurus.

Šilumos suvartojimo ir mokėjimų už šilumą analizė Jonavos m. daugiabučiuose gyvenamuosiuose namuose pateikiama:

https://www.jonavosst.lt/straipsniai/silumos-suvartojimo-analize

Didžiausia problema, užkertanti kelią ekonomiškam šilumos energijos vartojimui, bloga daugiabučių gyvenamųjų namų kokybė, lemianti didesnes gyventojų išlaidas šilumos energijai.Nors nustatoma vienoda šilumos tarifo kaina, išlaidos šilumos energijai skiriasi – už šilumą mokama tiek, kiek jos suvartojama: jei namai nesandarūs, energijos apšildymui sunaudojama daugiau ir mokėjimai už šilumą didesni.

Dėl šimtais procentų per metus pabrangusių dujų, biokuro, elektros ir kitų energijos išteklių, Lietuvoje šildymo kainos išaugo rekordiškai. Visgi, mažiausiai nukentėjo renovuotų daugiabučių namų gyventojai. Jie džiaugiasi ne tik mažesnėmis išlaidomis šildymui, kokybiškesnėmis gyvenimo sąlygomis, bet ir gražesniu pastato vaizdu bei padidėjusia turto verte.