Pagrindiniai akcentai, pasitinkant naująjį šildymo sezoną

UAB „Jonavos šilumos tinklai“ direktoriaus Jono Kaminsko komentaras

Atvėsus orams ir paspaudus pirmajam šaltukui gyventojai pradėjo teirautis apie šildymo sezono pradžią

Šiandien galime sakyti, kad Jonavoje jau šildomos beveik visos mokyklos, darželiai ir kitos ugdymo bei gydymo ir slaugos įstaigos. Netrukus pradės šilti daugiabučiai.

Bendrovė šildymo sezoną pasitinka įdiegusi naują išmanią sistemą, valdančią miesto šilumos tinklo duomenis. Įdiegto skaitmeninio sprendimo pagalba visi parametrai ir skaičiavimai matomi realiu laiku. Tai leidžia greitai reaguoti į oro sąlygas ir vartotojų poreikius bei užtikrinti šilumos energijos tiekimą gyventojams mažiausiomis sąnaudomis. Netikėtai padidėjus temperatūrai bei atšilus orams, šiais laikais nėra sudėtinga laikinai „užsukti“ šildymą, o atvėsus - vėl operatyviai paleisti.

Šio sezono šilumos kainos – žiemos sezonu kainos augs 15%

Suskaičiuota 2021 m. spalio mėnesio šilumos kaina centralizuotai besišildantiems Jonavos miesto ir rajono šilumos vartotojams 42,1 proc. didesnė nei tuo pačiu metu praėjusiais metais. Jonavos raj. savivaldybės gyventojams kilovatvalandė energijos kainuos 5,64 cento už kWh, kai pernai spalį energijos kaina siekė 3,97 ct už kWh (be PVM). Vidutinio ~60 kv. metrų ploto buto šildymo sąskaita, lyginant su praėjusių metų spalio mėnesiu, išaugs 11,69 eurų.

Nuo lapkričio 1 d. šilumos kainoje neliks 0,43 ct/kWh dydžio papildomos kainos dalies, todėl šilumos kaina vartotojams, lyginant su 2021 m. spalio mėn., sumažės beveik 5 proc. Lapkričio mėn. prognozuojama šilumos kaina 5,40 ct/kWh, ir tai yra 15,6 proc. didesnė, lyginant su 2020 m. lapkričio mėn. kaina (4,67 ct/kWh). Vidutinio ~60 kv. metrų ploto buto šildymo sąskaita, lyginant su praėjusių metų lapkričio mėnesiu, išaugs 5,10 eurų.

Įvertinant prognozuojamą kuro technologijai kainų augimą, gruodžio mėn. šilumos kaina išaugs iki 5,60 ct/kWh ir pabrangtų, lyginant su praėjusių metų gruodžio mėnesiu, +15,0 proc. (4,87 ct/kWh). Vidutinio ~60 kv. metrų ploto buto šildymo sąskaita, lyginant su praėjusių metų lapkričio mėnesiu, išaugs 5,12 eurų.

Šalies mastu per metus žaliavinė mediena pabrango maždaug 50 proc., bendrovės biokuro, naudojamo šilumos gamybai, kaina per metus išaugo 32,6 proc., o gamtinių dujų žaliava pabrango 1,5 karto. Dabar Lietuva grįžta į 2015–2018 metais buvusį šilumos kainų lygį, kai vidutinė šilumos kaina buvo 5,60 – 5,90 ct/kWh. Tikėtina, kad tokia šilumos kaina nusistovės ilgesniam laikui.

Galutinė šilumos kaina vartotojui kas mėnesį keičiasi tik dėl kintančių kuro kainų, todėl bendrovė negali daryti įtakos šilumos, už kurią vartotojai moka, kainai. Ypač neprognozuojama  gamtinių dujų kaina šių metų šildymo sezonui, tačiau mūsų šilumos kainos struktūroje gamtinės dujos sudaro apie 20%, o likusi dalis biokuras. Tai leidžia mums išvengti didelių šilumos kainos šuolių sezono metu.

Ką galime padaryti:

Sąskaitos už būsto šildymą dydis priklauso ne tik nuo šilumos kainos, bet ir nuo suvartojamos šilumos kiekio, kuriam galime daryti įtaką. Šilumos suvartojimas pastatuose priklauso nuo patalpų ir lauko oro temperatūros, nuo tų pastatų sandarumo ir jų inžinerinių sistemų techninės būklės. Todėl pastatų renovacija, apšiltinant sienas, atnaujinant šildymo sistemas, pasenusius rankiniu būdu valdomus šilumos mazgus keičiant automatizuotais – yra priemonės, kurias įdiegus, gyvensime šilčiau, bet šilumos suvartosime mažiau, todėl mokėsime mažiau.