ŽIEMIŠKI ORAI LĖMĖ DIDESNĮ ŠILUMOS SUVARTOJIMĄ SAUSĮ

Kur kas šaltesnis šių metų sausis lėmė, kad Jonavos daugiabučiuose gyvenamuosiuose namuose suvartota vidutiniškai 25 proc. daugiau šilumos nei 2023-ųjų gruodį. Šį sausį vidutinė lauko oro temperatūra siekė  -3,8 0C šalčio, kai pernai gruodį buvo  +0,5  0C.

Š. m. sausio mėnesio vienos kilovatvalandės kaina gyventojams – 8,12 cento, kai lyginant su praėjusiu mėnesiu, buvo 8,08 cento. Vienas kubas karšto vandens kainuoja  6,72 euro, kai lyginant su praėjusiu mėnesiu, kainavo  6,70 euro.

Lyginant su praėjusiu gruodžiu, vidutinė šilumos kaina mažai keitėsi, tačiau gyventojų sąskaitos už šiluminę energiją, suvartotą per 2024 m. sausį, bus maždaug ketvirtadaliu didesnės dėl atšiauresnių oro sąlygų.

Vidutinis mokėjimas už sausio mėnesio 1 m² ploto šildymą – 1,30 Eur, lyginant su pernai gruodžiu buvo 1,05 Eur.

Tipinio 50 kv. metrų ploto buto savininkas šildymui senos statybos neapšiltintuose daugiabučiuose už šių metų sausį už šildymą vidutiniškai išleis 90 eurų. Toks butas vidutiniškai suvartojo apie 1100 kWh (22,0 kWh/m2) šilumos. Praėjusį mėnesį tam pačiam plotui apšildyti vidutiniškai prireikė apie 865 kWh (17,3 kWh/m2) šilumos, o vidutinė sąskaita už šildymą sudarė apie 70 eurų.

Mažiausiai energijos naudojančiuose renovuotuose daugiabučiuose 50 kv. metrų ploto butų šildymui sausį vidutiniškai suvartota apie 660 kWh (13,2 kWh/m2) šilumos. Čia mokėjimai už šilumą mažiausi ir vidutiniškai sudaro apie 54 eurus. Praėjusį mėnesį tam pačiam plotui apšildyti vidutiniškai prireikė apie 525 kWh (10,5 kWh/m2) šilumos, o vidutinė sąskaita už šildymą sudarė apie 43 eurus.

Šį šildymo sezoną gyventojams iš valstybės biudžeto kompensuojamas 9 proc. pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifas.

Pateikti skaičiai yra vidutiniai, faktinėms šildymo išlaidoms įtaką turi ne tik šilumos kaina, bet ir pastato energetinė būklė,  vidaus vamzdynų sistemos subalansavimas, šilumos punkto automatizavimo lygis.

Valstybė teikia paramą inžinerinei renovacijai, galima gauti subsidiją vidaus šildymo ir karšto vandens sistemų sutvarkymui (daugiau informacijos: https://modernizuok.apva.lt/veiklos-sritys/klimato-kaitos-programa/daugiabuciu-namu-vidaus-sildymo-ir-karsto-vandens-sistemu-modernizavimas/217

Tai galimybė dėl prastos šilumos kokybės kenčiantiems daugiabučių gyventojams pagerinti šildymo  kokybę ir džiaugtis jaukiais namais. Nauji kvietimai paramai gauti turėtų būti paskelbti 2024 m. 1 pusmetyje.

Šilumos suvartojimo ir mokėjimų už šilumą analizė Jonavos m. daugiabučiuose gyvenamuosiuose namuose pateikiama: https://www.jonavosst.lt/straipsniai/silumos-suvartojimo-analize

2024-02-20